PLANOWANIE PO NOWEMU - PRAWO I PRAKTYKA
Prelegenci

dr Edyta Bąkowska-Waldmann 

Edyta Bąkowska-Waldman

Dr Edyta Bąkowska-Waldmann jest badaczką oraz nauczycielką akademicką na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizującą się w procesach decyzyjnych w planowaniu przestrzennym, ze szczególnym uwzględnieniem partycypacji społecznej oraz wykorzystania partycypacyjnych systemów informacji geograficznej (PPGIS). Jej badania i publikacje obejmują zagadnienia dotyczące użytkowania przestrzeni przez mieszkańców oraz roli PPGIS w lokalnym zarządzaniu przestrzennym a także na procesach przestrzennych, funkcjonalnych i społecznych zachodzących w strefach podmiejskich. Realizowała kluczowe granty badawcze, takie jak OPUS oraz MINIATURA finansowane przez Narodowe Centrum Nauki. W ramach Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w latach 2015-2018 wraz z zespołem opracowała metodę oraz aplikacje do partycypacyjnego planowania przestrzennego z wykorzystaniem systemów informacji geograficznej – geoankietę i geodyskusję. Jest współautorką ekspertyz i ewaluacji dla jednostek samorządowych oraz członkinią zespołów projektowych sporządzających miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. 

Profil w Bazie Wiedzy UAM
 

prof. dr hab. Paweł Churski 

prof. Churski

Profesor nauk społecznych, geograf ekonomiczny, pracuje na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie jest dziekanem wydziału, a od 2009 kierownikiem Katedry Studiów Regionalnych i Lokalnych. Przewodniczący Konferencji Kierowników Jednostek Geograficznych, Przewodniczący Zespołu Wykonawczego Unii Uczelni na Rzecz Rozwoju Kierunków Studiów w Zakresie Gospodarowania Przestrzenią, Wiceprzewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Wiceprezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Więcej: www.churski.pl 

 

mgr inż. arch. Aldona Cieśla 

AC

Urbanistka, architektka, członkini oraz przewodnicząca komisji do spraw reformy systemu planowania Towarzystwa Urbanistów Polskich, specjalizująca się w analizach przestrzennych i prawnych z zakresu planowania przestrzennego, współwłaścicielka pracowni URBANIKA. Absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Poznańskiej. Pracę zawodową rozpoczęła 2004 r. jako urzędniczka w Urzędzie Miejskim w Śremie, a od 2008 r. prowadzi własną pracownię urbanistyczną, w której zajmuje się wszelkimi opracowaniami z zakresu projektowania urbanistycznego współpracując z samorządami z wielu województw. Pracownia URBANIKA ma na swoim koncie ma opracowanie kilkuset planów miejscowych a także kilkunastu opracowań studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz ich zmian. Zajmuje się również analizami przestrzennymi. Przy opracowywaniu dokumentów planistycznych wykorzystuje oprogramowanie GIS. Obecnie opracowuje plany ogólne dla różnych gmin. Współpraca z wieloma samorządami w różnych regionach Polski daje projektantkom szerokie spojrzenie na różnorodność problemów planistycznych, w zależności od specyfiki danego samorządu. Pracownia prowadzi warsztaty szkoleniowe, związane z problematyką planowania przestrzennego. 

 

dr inż. Przemysław Ciesiółka

P. Ciesiółka

Doktor nauk o Ziemi w zakresie geografii, magister inżynier gospodarki przestrzennej, adiunkt na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM w Poznaniu. Studiował i odbywał staże naukowe na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Słowacji. Specjalista w zakresie planowania rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, autor ponad trzydziestu publikacji naukowych, w tym w renomowanych czasopismach w języku polskim i angielskim. Uczestnik międzynarodowych i krajowych projektów badawczych, realizowanych m.in. w ramach programów Horyzont 2020, COST, NCN i NCBiR. Autor programów rewitalizacji, strategii rozwoju gmin i obszarów funkcjonalnych oraz opracowań z zakresu planowania przestrzennego. Reprezentant krajowy w Europejskim Stowarzyszeniu Szkół Planowania Przestrzennego (AESOP), członek Zespołu Prawno-Urbanistycznego w Komitecie Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, członek Towarzystwa Urbanistów Polskich.

 

mgr Katarzyna Derda

Derda

Katarzyna Derda - urbanistka, absolwentka gospodarki przestrzennej na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiów podyplomowych w zakresie szacowania i wyceny nieruchomości na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a także studiów MBA na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej.  Autorka i współautorka wielu dokumentów planistycznych oraz analiz przestrzennych: w tym miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania. Ekspertka w programie Ministerstwa Rozwoju „Przestrzeń dla partycypacji” (2016-2018). W latach 2004-2014 członkini Zachodniej Okręgowej Izby Urbanistów z siedzibą we Wrocławiu. Od października 2020 r.  Zastępczyni Dyrektora ds. analiz w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu. Obecnie odpowiedzialna  za przygotowanie projektu planu ogólnego dla miasta Poznania, a także modelu funkcjonalno-przestrzennego będącego elementem aktualizowanej Strategii rozwoju miasta Poznania.

 

mgr inż. arch. Joanna Grocholewska

Grocholewska J

Pracownia JAG / Towarzystwo Urbanistów Polskich

Architektka i Urbanistka, z ponad dwudziestoletnią praktyką pracy dla samorządu i w ramach działalności gospodarczej. Członek Towarzystwa Urbanistów Polskich. Autor i współautor opracowań planistycznych oraz projektów architektonicznych. Współpracuje z lokalnymi samorządami jako członek powiatowych i gminnych komisji urbanistyczno-architektonicznych. Absolwentka Architektury i Urbanistyki na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej oraz Podyplomowego Studium Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2002 r. uzyskała uprawnienia urbanistyczne, a w latach 2002-2014 była członkiem Zachodniej Okręgowej Izby Urbanistów z siedzibą we Wrocławiu. Aktualnie prowadzi pracownię projektową, która opracowuje dokumenty planistyczne i analizy przestrzenne, w tym w szczególności miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz koncepcje urbanistyczno-architektoniczne.

 

 

mgr Krzysztof Koch

KK

Kancelaria Prawna KOCH Adwokaci. Adwokat z kilkunastoletnim stażem. Ukończył prawo na UAM, podatki i doradztwo podatkowe na UEP, studiował także na uniwersytecie w Leuven (Belgia) i w Instytucie Assera w Hadze (Holandia). W przeszłości związany z poznańskim Wydziałem Prawa i Administracji. Autor kilkunastu publikacji naukowych z zakresu prawa cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności ex contractu. Gościnnie prowadzi wykłady dla urbanistów na Politechnice Poznańskiej i szkoli aplikantów.  W praktyce zawodowej reprezentował strony w kilkuset sporach, w tym w sprawach inwestycji budowlanych, dużej infrastruktury drogowej czy zagospodarowania przestrzennego. Radny, a następnie przewodniczący Rady Osiedla Jeżyce w kadencji 2019-2024, w której zajmował się sprawami planistycznymi i rozwoju kultury lokalnej. 

 

dr Bartłomiej Kołsut

Kołsut B.

Absolwent gospodarki przestrzennej, adiunkt na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM. Autor ponad dwudziestu publikacji naukowych z zakresu planowania rozwoju i współautor ekspertyzy dla Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, dotyczącej strategii rozwoju ponadlokalnego. Ma doświadczenie pracy w administracji samorządowej, jest autorem lub współautorem kilkunastu strategii rozwoju opracowanych na zlecenie miast, gminy, powiatów i stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego.

 

mgr inż. arch. Magdalena Kostencka-Burek

MKB

Urbanista, architekt, absolwentka Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska oraz Studium Podyplomowego w zakresie Planowania Przestrzennego Politechniki Poznańskiej, Studium Podyplomowego w zakresie „Rewitalizacji architektoniczno-urbanistycznej obszarów miejskich" Politechniki Gdańskiej oraz Studium Podyplomowego „Administracja, Prawo, Zarzadzanie” – Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. Od 2003 roku członek Zachodniej Okręgowej Izby Urbanistów. W latach 1996 – 2017 - prowadząca projekty planów miejscowych i studium w zespołach interdyscyplinarnych, sporządzająca oraz weryfikująca koncepcje zagospodarowania terenów w ramach prac w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu. Od 2008 roku organizator i uczestnik programu wdrażania „konsultacji społecznych” w ramach prowadzonych procedur planistycznych. Współautor „Polityki reklamowej dla Obszaru Staromiejskiego w Poznaniu”. Od 2017 – 2020 roku, współpracująca z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, jako z-ca dyrektora biura. W ramach obowiązków zajmująca się uchwałą o utworzeniu „Parku Kulturowego Stare Miasto” w Poznaniu, nadzorem i prowadzeniem spraw z zakresu dotacji do zabytków, weryfikacją i sporządzaniem planów ochrony zabytków. Obecnie sporządzająca koncepcje zagospodarowania, projekty planów miejscowych, opracowania diagnostyczne dla terenów rewitalizowanych, studia widokowo – krajobrazowe oraz pracownik Politechniki Poznańskiej w Instytucie Architektury i Planowania Przestrzennego, zajmujący się procesem edukacji w zakresie planowania przestrzennego, projektowania zieleni i krajobrazu i obiektów rekreacyjnych.

 

mgr inż. arch. Agata Leraczyk 

Leraczyk

Architekt, urbanista, aktualnie Kierownik Zespołu Infrastruktury Informacji Przestrzennej w Miejskiej Pracowni Urbanistyczną w Poznaniu. Członek Towarzystwa Urbanistów Polskich, oddział w Poznaniu od 2008 r. Korzystając z wieloletnich doświadczeń na stanowisku projektanta, specjalizuje się w tworzeniu komputerowych narzędzi wspomagających proces planowania przestrzennego z wykorzystaniem m.in. technologii GIS. Wraz z zespołem w 2011 r. opracowała jednolitą klasyfikację przeznaczenia terenu dla wszystkich obowiązujących i opracowywanych planów miejscowych w Poznaniu. Aktualnie, poza rozwijaniem i utrzymywaniem Geobazy Miasta Poznania, zajmuje się pozyskiwaniem, analizą i wytwarzaniem kolejnych danych o mieście, a także koordynuje prace związane z wdrożeniem nowych przepisów związanych m.in. z cyfryzacją planowania przestrzennego.

 

mgr Jakub Makarewicz

Jakub Makarewicz

Urbanista, specjalista ochrony środowiska, ekspert w zakresie systemów informacji przestrzennej, autor i współautor opracowań, ekspertyz i publikacji, twórca koncepcji wdrożeniowych, kierownik projektów, współwłaściciel spółki Geofabryka Sp. z o.o.

 

mgr inż. arch. Agata Marciniak 

AM

Urbanistka, architektka, członkini organów doradczych gmin – komisji urbanistyczno-architektonicznych, specjalizująca się w opracowaniach projektów aktów planowania przestrzennego, współwłaścicielka pracowni URBANIKA. Absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Poznańskiej, a także studiów podyplomowych w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego na Politechnice Warszawskiej. Zawodowo związana z urbanistyką od 2000 r. rozpoczynając pracę w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu. Od 2007 roku prowadzi własną firmę i zajmuje się wszelkimi opracowaniami z zakresu projektowania urbanistycznego współpracując z samorządami z wielu województw. Dysponuje 24-letnim zawodowym doświadczeniem projektowym.

 

dr hab. Łukasz Mikuła, prof. UAM

Ł. Mikuła

Profesor uczelni na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor habilitowany w dyscyplinie geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna (2020), magister prawa (2007). Autor i współautor ponad 60 publikacji naukowych w zakresie planowania przestrzennego i zarządzania terytorialnego, w tym monografii „Zarządzanie rozwojem przestrzennym obszarów metropolitalnych w świetle koncepcji miękkich przestrzeni planowania” (2019). Konsultant Banku Światowego i ekspert Centrum Badań Metropolitalnych UAM w zakresie polityki przestrzennej i planowania strategicznego. Współautor strategii rozwoju i koncepcji rozwoju przestrzennego dla gmin, powiatów i obszarów metropolitalnych. Kierownik projektu badawczego NCN „Zintegrowane zarządzanie rozwojem przestrzennym obszarów metropolitalnych w krajach postsocjalistycznych Europy” (2017-2022). Przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania (od 2010) oraz Metropolitalnej Komisji Planistycznej Stowarzyszenia Metropolia Poznań (2017-2024). Prezes poznańskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich (od 2021).

 

mgr Marcin Piernikowski

Piernikowski

Planista przestrzenny z dwudziestoletnią praktyką pracy dla samorządów, głównie jako pracownik Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, ale również w ramach własnej praktyki zawodowej. Absolwent gospodarki przestrzennej na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Podyplomowego Studium Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Członek Towarzystwa Urbanistów Polskich oddział w Poznaniu. W latach 2008-2014 członek Zachodniej Okręgowej Izby Urbanistów z siedzibą we Wrocławiu. W latach 2017-2022 ekspert World Bank przy sporządzaniu dobrych praktyk planowania dla Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz Włocławskiego Obszaru Funkcjonalnego. Aktualnie kierownik jednego z zespołów projektowych w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu. Współpracuje z lokalnymi samorządami jako projektant, konsultant oraz członek gminnych komisji urbanistyczno-architektonicznych. Autor i współautor licznych opracowań planistycznych, w których wykorzystane zostały różnorodne metody i formy partycypacji społecznej.
 

dr inż. arch. Wojciech Skórzewski 

W.Skórzewski

 

 

 

 

 

 

 

 

Architekt IARP, adiunkt w Zakładzie Projektowania Zrównoważonego w Instytucie Architektury i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. W 2011 r. ukończył studia magisterskie na kierunku architektura i urbanistyka, a w 2015 r. obronił pracę doktorską na Politechnice Poznańskiej. Autor kilkunastu publikacji naukowych, w tym z zakresu planowania przestrzennego oraz urbanistyki ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień oszczędności energii oraz zieleni w mieście. Brał udział w projektowaniu budynków użyteczności publicznej, biurowych, przemysłowych i mieszkaniowych w kilku poznańskich pracowniach architektonicznych. W latach 2017-2018 pracownik Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu.
 

mgr Tatiana Tymosiewicz

TT

Prawniczka, od ponad 20 lat związana z procesem tworzenia prawa, w szczególności z obszaru nauki, zamówień publicznych, telekomunikacji, planowania i zagospodarowania przestrzennego, procesów inwestycyjnych, gospodarki nieruchomościami. W lutym 2015 r. otrzymała odznakę honorową za zasługi dla legislacji. W latach 2017-2018 zastępca dyrektora Departamentu Polityki Przestrzennej w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, a także kierująca pracami Departamentu Polityki Przestrzennej i Gospodarki Nieruchomościami w tym Ministerstwie, wcześniej naczelnik wydziału, a także główny specjalista. Zaangażowana w prace związane z opracowywaniem rozwiązań systemowych oraz tworzeniem przepisów w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, a także gospodarki nieruchomościami, procesów inwestycyjnych, ochrony i kształtowania krajobrazu, Prawa wodnego, jak również rozwiązań związanych z ochroną środowiska. Współautorka Krajowej Polityki Miejskiej 2023. Uprzednio naczelnik wydziału w Urzędzie Zamówień Publicznych, odpowiedzialna m. in. za wdrożenie przez Polskę tzw. dyrektywy obronnej oraz regulacje dotyczące podwykonawstwa w zamówieniach na roboty budowlane. Z pasją prowadzi szkolenia i warsztaty, posiada umiejętność prowadzenia wyjaśniania najbardziej skomplikowanych sytuacji prawnych w sposób prosty i zrozumiały dla osób bez prawniczego przygotowania, często posługując się porównaniami i przykładami z życia codziennego.