PYTANIA I ODPOWIEDZI

PORTFOLIO

Wymagania 

Architektura (INŻ)

  1. Projekty architektoniczne – rzuty, przekroje, plan zagospodarowania, detale, krótki opis rozwiązań technicznych, wizualizacje, szkice ideowe, zdjęcia makiety – najlepsze 3 projekty, 1 projekt na 1 planszy.
  2. Projekty urbanistyczne – zestawienie powierzchni terenu, rzuty, przekroje terenu, wizualizacje, detale, krótki opis – najlepsze 3 projekty, 1 projekt na 1 planszy.
  3. Prace graficzne -  do 8 prac, w tym przynajmniej 3 prace wykonane ołówkiem na formacie 50x70. Tematyka prac powinna pokazywać przestrzeń narysowaną z natury lub z wyobraźni oraz uwzględniać zasady perspektywy, właściwej kompozycji pracy, kadrowania, światłocienia itp..

Architektura Wnętrz (LIC)

  1. Projekty związane z projektowaniem wnętrz – rzuty, przekroje, detale, krótki opis rozwiązań technicznych, wizualizacje, szkice ideowe, zdjęcia makiety – najlepsze 3 projekty, 1 projekt na 1 planszy.
  2. Prace graficzne -  do 8 prac, w tym przynajmniej 3 prace wykonane ołówkiem na formacie 50x70. Tematyka prac powinna pokazywać przestrzeń narysowaną z natury lub z wyobraźni oraz uwzględniać zasady perspektywy, właściwej kompozycji pracy, kadrowania, światłocienia itp.,

1 projekt na 1 planszy. Portfolio nie powinno być większe niż 20 MB

 

Praca dyplomowa inżynierska zostanie oceniona z wykorzystaniem kryteriów, które są zawarte w przewodniku metodycznym na stronie 7 pod adresem: https://architektura.put.poznan.pl/sites/default/files/2024-03/PRZEWODNIK_IN%C5%BB_23-24_PL_0.pdf . Przedstawione tam kryteria dotyczą zarówno aspektów funkcjonalnych i formalnych pracy, ale także konstrukcyjnych, analitycznych i innych. Portfolia powinny więc przedstawiać umiejętności w tych zakresach, co z kolei powinno ułatwić wybór promotorom. Dlatego tak ważnym elementem każdego portfolio jest odpowiedni dobór reprezentatywnych części wybranych projektów, jego czytelność i estetyka. Architekci powinni charakteryzować się także umiejętnością pracy kreatywnej i pomysłowego podejścia w rozwiązywaniu napotkanych problemów. Jest to kolejny aspekt, który może przekonać promotora do wyboru właśnie Państwa na swoich dyplomantów.

W jakim formacie mają być plansze projektów urbanistycznych i architektonicznych?
W wytycznych dotyczących przygotowania portfolio nie został określony jego konkretny format. Pozostawiono jedynie uwagę o maksymalnej wielkości pliku (20MB). W trakcie wyboru promotora strony portfolia będą przeglądane przede wszystkim na ekranach komputerów więc preferowanym układem jest układ poziomy ale jeżeli student dysponuje przede wszystkim planszami pionowymi ma możliwość realizacji portfolio także w takim układzie.

Czy projekty wnętrz powinny być również uwzględniane w portfolio architektonicznym?
Można dodać projekt aranżacji wnętrz, jeśli nie przekracza on całkowitego rozmiaru pliku (20 MB).

Czy format każdej planszy musi być taki sam? Czy np. może być jakiś projekt w pionie, a inny w poziomie? To samo pytanie co do rozmiaru plansz, czy muszą być za każdym razem takie same, czy rozdzielczości mogą się różnić?
Wytyczne dot. portfolio pozwalają na dosyć dużą dowolność podczas ich przygotowania. Teoretycznie format plansz nie musi być zawsze taki sam, jednak jednolity format całego portfolio ułatwia jego przeglądanie i zapewnia spójny wygląd. Z tego samego powodu warto zachować w miarę jednolitą rozdzielczość wszystkich prezentowanych elementów, choć drobne różnice nie powinny wpłynąć na ogląd całości.

Czy portfolio ma być podpisane imieniem i nazwiskiem na każdej ze stron?
Jeżeli z pierwszej/pierwszych stron jasno wynika, czyje jest portfolio, nie ma potrzeby wpisywania imienia i nazwiska autora na każdej stronie.

Czy prace grupowe np. te z urbanistyki mamy podpisać nazwiskami autorów, czy tylko, że jest to praca grupowa, czy może w ogóle ich nie podpisywać?
W dobrym tonie jest podpisywanie projektów grupowych imionami i nazwiskami wszystkich autorów (w tym przypadku także twórcy portfolio). 

Czy w opisie projektów mamy dopisywać  prowadzącego danego przedmiotu, na którym semestrze i z jakiego przedmiotu był ten projekt?
Także w dobrym tonie jest wskazywanie prowadzącego projekt, który formalnie pozostaje współautorem projektu semestralnego. Z mojego doświadczenia wynika, że wskazywanie konkretnych prowadzących może być bardzo mile widziane np. podczas rozmowy o pracę i stanowić dodatkowe potwierdzenie Państwa umiejętności.

Warto wpisać nazwę przedmiotu, w ramach którego wykonywany był dany projekt, jednak nie jest to obowiązkowe. To samo dotyczy semestru studiów, który może świadczyć o pewnym rozwoju umiejętności projektowych w trakcie studiów.

Czy portfolio musi być koniecznie w postaci pliku pdf, czy można jako strona internetowa? Niektórzy studenci tworzyli wcześniej swoje portfolia w ten sposób. Na takiej stronie internetowej można także dołączyć pierwotną planszę z zajęć w postaci pdf-a i rozwiązuje to problem ograniczenia się do 20 MB, ponieważ portfolio jest w wersji online.
Portfolio będzie wgrywane do systemu ekursy podczas wyboru promotora. Musi być także wgrane do systemu podczas rekrutacji na II stopień studiów. Planujemy, aby portfolio w czasie rekrutacji miało takie same wymagania, jak podczas wyboru promotora. Obecnie nie ma możliwości wgrywania w zastępstwie strony internetowej lub nawet linku do niej, ale rozważymy taką ewentualność w przyszłości.

Czy do projektów urbanistycznych mogą też się wliczać takie projekty jak z architektury krajobrazu, czy z projektowania zieleni, bo był to projekt bardziej terenowy, a nie konkretnego budynku?
W portfolio chodzi o to, aby zaprezentować swoje umiejętności w najlepszy możliwy sposób. Proszę jednak pamiętać, że przygotowują je Państwo pod konkretny cel - wybór promotora, rekrutację na II stopień studiów, czy nawet później rozmowę o pracę. Jego przygotowanie stanowi także pewien test umiejętności wyboru i prezentacji takich projektów lub ich części, które w Państwa opinii ten cel pozwolą najlepiej osiągnąć. Wybór projektów do portfolio należy do autora, tak samo jak interpretacja wytycznych do jego przygotowania.

Czy jeśli do niektórych projektów były robione tylko makiety robocze, to czy takie wystarczą?
Ważną rolą portfolio jest potwierdzenie umiejętności studenta do wykonywania makiet, które będą przecież stanowiły jeden z elementów składowych pracy dyplomowej. Makiety powinny zostać pokazane w portfolio, ale proszę wybrać tylko najlepsze. Jeżeli są to tylko makiety robocze, ale zostały wykonane w estetyczny sposób, nie wahałbym się także z ich zamieszczeniem w portfolio. Zdjęcia makiet roboczych są często umieszczane w części pisemnej pracy dyplomowej dla zobrazowania pewnego etapu rozwoju projektu dyplomowego.

Czy prace graficzne to mają być tylko rysunki czy np. mogą być też jakieś wizualizacje albo grafiki komputerowe (oprócz tych 3 co jest napisane ze maja być w ołówku) albo też czy rzeźbę można pod to zaliczyć?
Poza 3 pracami wykonanymi ołówkiem dobór innych prac graficznych (także rzeźb) pozostaje w gestii autora. Natomiast wizualizacje budynków powinny zostać zamieszczone portfolio, jako uzupełnienie poszczególnych projektów architektonicznych lub urbanistycznych.

Czy faktycznie jest tak, że jeden projekt musi być na jednej planszy? Pytanie w związku z tym że trzeba przedstawić jeden projekt na jednej planszy, czyli tak jak mieliśmy do tej pory, portfolio mamy złożyć z gotowych plansz (na jednej stronie jeden projekt) czy można z polotem przedstawić jeden projekt na kilku stronach, np. 2?
Projekt faktycznie powinien być umieszczony na jednej planszy. Portfolio można złożyć z gotowych plansz, jednak proszę wtedy pamiętać o jego maksymalnej wielkości (20 MB) i czytelności. Zwykle strony portfolio są aranżowane na nowo z wybranych elementów danego projektu. Jeżeli student zdecyduje się zawrzeć duży projekt na dwóch planszach, takie portfolio nie powinno zostać automatycznie odrzucone z tego powodu. Jednak w miarę możliwości proszę umieszczać w nim reprezentatywne elementy danego projektu na jednej planszy. Promotor będzie widział umiejętności projektowe studenta jeżeli np. w przypadku dużego projektu umieści na jednej stronie tylko jedno piętro i piękną wizualizację jednego budynku, na innej stronie dopracowany przekrój i makietę roboczą, a na jeszcze innej detale i plan zagospodarowania terenu. To jednak na autorze portfolio spoczywa obowiązek doboru tych elementów i ich liczby, a także sposób ich aranżacji na poszczególnych stronach.

Czy ma to być 1 plik pdf czy mogą być też luźne jpg lub png? A jeśli ma być 1 pdf to czy możliwe jest zwiększenie pojemności wrzutki?
Nie, proszę przygotować 1 plik pdf o pojemności nieprzekraczającej 20 MB. Proszę pamiętać, że sposób przygotowania portfolio w wyznaczonych limitach stanowi także dla niektórych promotorów test umiejętności studenta, z którym niektórzy autorzy radzą sobie lepiej, a inni gorzej.

Czy do portfolio można załączyć także projekt adaptacji budynku?
Jeżeli uważa Pani, że projekt adaptacji budynku pokazuje jeszcze inne umiejętności, które przydadzą się podczas dyplomu, a których nie udało się przedstawić w innych projektach, proszę umieścić także ten projekt w portfolio.