STUDIA PODYPLOMOWE INWESTYCJE I PROJEKTOWANIE W OCHRONIE ZDROWIA
OPINIE O NASZYCH STUDIACH

Bartosz Grobelny - Dyrektor SPZOZ Międzychód

Studia Podyplomowe "Inwestycje i Projektowanie w Ochronie Zdrowia" realizowane przez Politechnikę Poznańską przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu idealnie wpisały się w czas, w którym system ochrony zdrowia zgodnie z zapowiedziami będzie przechodził konieczną reformę. Miałem przyjemność brać udział w pierwszej edycji tegoż projektu i z perspektywy czasu uważam, iż jest on bardzo potrzebny.

 

Wykładowcy uczestniczący w zajęciach to praktycy z doświadczeniem - architekci, projektanci różnych instalacji (branżyści), dyrektorzy. Osoby te mają za sobą wiele zrealizowanych projektów, inwestycji i przekazały wiedzę na temat procesów inwestycyjnych i projektowych. W jednym miejscu podczas sesji stacjonarnych skupialiśmy się nad danym projektem z perspektywy kierownika/ dyrektora podmiotu leczniczego (który przeważnie ma inne spojrzenie na inwestycję), ale również z perspektywy architekta/ projektanta instalacji. Podejście do inwestycji w sposób interdyscyplinarny to ogromna zaleta tego kierunku. Osobiście już podczas kolejnych realizowanych inwestycji zdobyta wiedza pozwala mi na szersze spojrzenie - z różnych perspektyw (kierownika jednostki, architekta, branżysty ale i pacjenta). 

 

Reforma systemu wymagać będzie nie tylko spojrzenia na pojedynczą jednostkę, ale na szereg jednostek jako naczynia połączone. Dlatego też, projektowanie i inwestycje jakie będą miały miejsce powinny mieć uzasadnienie nie tylko lokalnie ale też ponad regionalnie i być realizowane w sposób umożliwiający dalszy rozwój/ ewolucję podmiotu. Projekty zakładać będą elastyczność i prostotę w dostosowaniu do zmieniających się uwarunkowań płynących ze wskaźników zdrowotnych, ale i geopolitycznych.

 

Wieloformatowa tematyka powyższego kierunku daje podstawy, aby aktywnie uczestniczyć w nadchodzących zmianach w systemie ochrony zdrowia właśnie w zakresie projektowania i inwestycji.


 

 

Agnieszka Musielak – Architekt

Moje doświadczenie zawodowe w zakresie projektowania obiektów medycznych do tej pory było niewielkie. Studia podyplomowe pozwoliły mi zdobyć niezbędną wiedzę i orientację w tym zakresie. Tak się złożyło, że mniej więcej wraz z podjęciem studiów biuro, w którym pracuję rozpoczęło prace nad projektem budynku zakładu opiekuńczo-leczniczego. Dzięki temu na bieżąco mogłam w praktyce zastosować dopiero co pozyskaną wiedzę i umiejętności. Myślę też, że pozwoliło mi to uniknąć wielu błędów. Szczególny nacisk położyłam na zapewnienie dostępności obiektu dla osób z rożnymi rodzajami niepełnosprawności oraz osób starszych, a także stworzenie przestrzeni bardziej przyjaznych i domowych niż typowo szpitalnych. Wraz z zespołem projektantów i branżystów staraliśmy się też sprawić, by obiekt był maksymalnie wydajny energetycznie i ekonomicznie. Budowa niedawno się rozpoczęła i mam nadzieję, że finalny efekt spełni oczekiwania przyszłych użytkowników, zwłaszcza pacjentów i personelu.

 

Nie jest tajemnicą, że w czasie podstawowych studiów nie ma możliwości uzyskania specjalistycznej wiedzy z zakresu projektowania obiektów medycznych. Zyskuje się ją pracując zawodowo, a tu wiele zależy od pracowni, w których architekt jest zatrudniony - nie wszystkie biura zajmują się projektowaniem obiektów medycznych. Dlatego też studia podobne do "Inwestycji i projektowania w ochronie zdrowia" uważam za bardzo cenne.

 

Pośrednio studia zainspirowały mnie też, by zawodowe kroki skierować w stronę rzeczoznawstwa sanitarno-higienicznego. Droga jest jeszcze długa i wyboista, niemniej kurs przygotowawczy z zakresu budownictwa ogólnego już za mną - a na horyzoncie, tuż po konferencji, czeka mnie kurs z zakresu obiektów medycznych. I chyba mogę zdradzić, że nie jestem jedyną absolwentką, która postanowiła zmierzać w tym kierunku.

 


 

 

Rafał Krygier MD PhD – Przewodniczący Zespołów Zakażeń Szpitalnych 
w NZOZ Przychodnia specjalistyczna Gemini Żychlin

I edycja studiów podyplomowych „Inwestycje i Projektowanie w Ochronie Zdrowia” jako projekt podnoszenia jakości w polskim systemie ochrony spełnił moje oczekiwania a moja praca stała się bardziej skuteczna.

 

Jestem Przewodniczącym zespołów zakażeń szpitalnych i te konkretne studia podyplomowe wybrałem aby brać udział w pracach rozbudowy i przebudowy budynków opieki zdrowotnej już na etapie projektowym. Jako lekarz chorób zakaźnych chcę ograniczyć zakażenia dzięki technologii. Z tytułem takiego wykładu byłem w tym roku na konferencji dotyczącej zakażeń. Dzięki studiom uzyskałem pewność, że aby zachować bezpieczeństwo epidemiologiczne trzeba przed projektem wykonać przemyślane PFU i zdefiniować jaki rodzaj Pacjenta i jaka technologia medyczna będzie użyta. Łatwiej mi teraz przekonywać dyrektorów placówek do spełniania ponadnormatywnych rozwiązań aby stworzyć bezpieczne środowisko pracy i leczenia z dobrze zaprojektowanymi drogami transportu, wentylacją, strefami izolacyjnymi przyjęć i pobytu. Przy uzasadnionym nacisku NFZ na świadczenia AOS jakość technologii przenosi się też na rozbudowę pomieszczeń w części ambulatoryjnej zakładów opieki zdrowotnej. Współtworzę dobre praktyki w ochronie zdrowia obecnie w dwóch projektach rozbudowy szpitali a studia podyplomowe w Poznaniu dały mi do tego solidne podstawy dzięki wykładowcom z pierwszej ligi architektów w Polsce. Dziękuję.


 

 

Anna Juśkiewicz – Architekt

Studia podyplomowe „Inwestycje i Projektowanie w Ochronie Zdrowia” są tym czego szukałam od kilku lat. Jako architektka z 20-letnim doświadczeniem, mogę śmiało powiedzieć, że do tej pory, w Polsce nie istniało kształcenie z zakresu projektowania i funkcjonowania obiektów ochrony zdrowia. Projektanci, którzy podejmowali się projektów w tym obszarze , swoją wiedzę najczęściej zdobywali samodzielnie, poprzez analizowanie literatury fachowej, publikacji i periodyków lub uważne słuchanie rzeczoznawców do spraw sanitarno-higienicznych. Uczestnicy studiów podyplomowych na PUT mieli bezpośredni dostęp do specjalistów z całej Polski. Zaczynając od doświadczonych architektów, wykwalifikowanego i praktykującego personelu medycznego w pełnym spektrum funkcji, a także specjalistów do spraw epidemiologicznych i spraw związanych z  zarządzaniem , akredytacją i certyfikacją obiektów ochrony zdrowia. Niekwestionowanym atutem zajęć były wizyty studyjne w istniejących placówkach medycznych lub na budowie szpitala klinicznego.   Nabyta wiedza układa proces projektowy w całość. Ktoś, kto zna rynek zamówień publicznych, (bo z reguły projekty w zakresie ochrony zdrowia rozgrywają się w sektorze publicznym ) wie, że zlecenie wykonania dokumentacji, a potem realizacji najczęściej dotyczą jednak przebudowy istniejących budynków z zakresie cząstki  danej tkanki budowlanej . Wyrwanego z kontekstu całego obiektu medycznego fragmentu. W konsekwencji powstają zlepki zrestrukturyzowanych „ nowych” oddziałów lub pracowni bez przemyślanego połączenia. Czasem wręcz bieżące nieprzemyślane inwestycje, potrafią skutecznie przyblokować kolejne.  I choć projektant  nie ma wpływu i mocy ustawodawczej aby zmienić tę sytuację , to właśnie zdobyta na w/w studiach podyplomowych wiedza pozwala podejść holistycznie do inwestycji. W całym procesie, zadawane zamawiającemu i użytkownikowi pytania otwierają zagadnienia , które wcześniej przysłowiowo nawet nie zostały wzięte pod uwagę. Właśnie z powodu wąskiego wglądu i skupienia się tylko na bieżących potrzebach i spełnieniu obowiązujących przepisów sanitarno - higienicznych. Czy ukończone studia „Inwestycje i Projektowanie w Ochronie Zdrowia” wpłynęły na jakość  wykonywanej pracy zawodowej? Zdecydowanie tak . Praca przy tworzeniu dokumentacji projektowej budynków ochrony zdrowia stała się świadomym i przyjemnym wyzwaniem , które umożliwia realizację obiektów nie tylko zgodnych obowiązującymi przepisami sanitarno-higienicznymi ale przede wszystkim obiektami na skalę potrzeb pacjenta i personelu medycznego. Niekwestionowaną i przecież nieoczywistą wartością dodaną studiów jest społeczność jaką stworzyliśmy z pozostałymi uczestnikami oraz kadrą nauczycieli . Studia dawno się skończyły, a my wciąż dyskutujemy i wymieniamy doświadczenia!


 

 

Łukasz Gałkowski – Kierownik Działu Techniczno-Eksploatacyjnego Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu

Studia podyplomowe „Inwestycje i Projektowanie w Ochronie Zdrowia” to bardzo dobre połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką zawodową i zdobytym wieloletnim doświadczeniem przedstawione zarówno w formie wykładów i prezentacji, jak również paneli dyskusyjnych z czynnym udziałem prelegentów/wykładowców i słuchaczy. Podczas studiów miały miejsce także wizyty terenowe obiektów służby zdrowia oraz ośrodków kształcenia medycznego. Różnorodność branżowa słuchaczy i prelegentów pozwoliła na poznanie różnych punktów widzenia na aspekty ochrony zdrowia – zarówno w części projektowej jak również inwestycyjnej, organizacyjnej i eksploatacyjnej. Zdobytą wiedzę i poznane nowoczesne rozwiązania branżowe (w postaci min. projektowania BIM, nowoczesnych technologii medycznych, uwarunkowań i potrzeb projektowych i architektonicznych,  EBD) wykorzystuję na co dzień w pracy, co przekłada się na pewno na wprowadzanie nowego/lepszego spojrzenia na aspekt ochrony zdrowia. Ważnym elementem niniejszych studiów była również możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych.


 

 

Joanna Baszyńska, M.Sc., Architektka IARP, Partnerka CDF Architekci

Studia podyplomowe „Inwestycje i Projektowanie w Ochronie Zdrowia” oferują unikalną możliwość doskonalenia warsztatu pracy architekta, który podejmuje się projektowania budynków dedykowanych szeroko pojętej działalności leczniczej, diagnostycznej i opiekuńczej.

 

Zapewniają one nie tylko rzetelną wiedzę w zakresie obowiązujących norm i przepisów prawa, ale także kompleksowo omawiają obecną sytuację w publicznej i prywatnej ochronie zdrowia. Wskazują główne wyzwania w tym obszarze, trendy i możliwe kierunki rozwoju, co pozwala jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby naszych Klientów i odpowiedzieć na nie we właściwy sposób.

 

Na studiach przedstawiane są innowacyjne metody oraz narzędzia projektowe, a także konkretne przykłady dobrych praktyk z Polski i zagranicy. Ich wdrożenie wpływa korzystnie na przebieg całego procesu projektowego, a także przyczynia się do tego, że efekt końcowy – budynek nowoczesny, bezpieczny, przyjazny dla pacjenta i personelu – może wyróżnić się wysoką jakością zarówno od strony wizualnej, jak i funkcjonalnej.


 

 

Agata Stępińska-Kaczmarczyk – Architekt

Na udział w studiach podyplomowych "Inwestycje i Projektowanie w Ochronie Zdrowia" zdecydowałam się, ponieważ w pracy zawodowej ważny jest dla ciągły rozwój. Od 2019r. realizuję się na płaszczyźnie projektowania obiektów użyteczności publicznej, w szczególności w zakresie projektowania obiektów ochrony zdrowia. Studia na ww. kierunku dają możliwość uzupełniania swojej wiedzy w tym zakresie, stanowią platformę wymiany informacji i poglądów przez osoby "stojące na podium" tej dziedziny. Udział w studiach był dla mnie trampoliną do dalszego rozwoju w obszarach moich zainteresowań i aspiracji.

 

Dzięki uczestnictwie w projekcie „Inwestycje i Projektowanie w Ochronie Zdrowia" szybciej i pewniej podejmuję kluczowe decyzje podczas pracy projektowej, posiadam argumenty w postaci pozyskanych informacji od osób zajmujących się tym od wielu lat, zarówno naukowo jak i praktycznie. Wiem też, gdzie szukać informacji na temat związany z tą dziedziną, jakie są uwarunkowania prawne podczas projektowania i eksploatacji obiektów ochrony zdrowia oraz jakie są prognozy zmian i ich ograniczenia, a także w jakim kierunku powinna zmierzać ochrona zdrowia w Polsce, mając do dyspozycji przykłady z innych obszarów Świata. Przez rok trwania studiów otrzymałam ogromny pakiet informacji, pozyskiwanie ich we własnym zakresie zajęło by mi dużo więcej czasu, a dotarcie do prelegentów było by wielkim wyzwaniem logistycznym. Bardzo dziękuję za zdobytą wiedzę i zaoszczędzony czas, który mogę teraz poświęcić na własną pracę i dalszy rozwój zawodowy.