Architektura Wnętrz - STUDIA II STOPNIA

WYBÓR TEMATU PRACY DYPLOMOWEJ - przed rozpoczęciem semestru dyplomowego

Studenci II stopnia mają możliwość wyboru własnego tematu pracy dyplomowej magisterskiej - szczegółowy zakres pracy powinien być każdorazowo omówiony i ustalony w porozumieniu z Promotorem pracy.

Przykładowe tematy i materiały są dostępne na Ekursach.

Skrócony harmonogram semestru dyplomowego:

przed rozpoczęciem semestru dyplomowego należy złożyć w systemie USOS APD zgłoszenie tematu pracy dyplomowej:

Wniosek zakłada Promotor, w porozumieniu ze studentem uzupełnia dane dotyczące pracy, następnie Student podpisuje wniosek (elektronicznie w systemie)

do końca października właściwa Komisja Wydziałowa akceptuje kartę tematu pracy.

do 31 marca należy wgrać pracę do systemu USOS APD - za termin złożenia pracy uważa się moment zaakceptowania pracy w systemie przez Promotora (po zapoznaniu się z wynikiem badania antyplagiatowego JSA) - UWAGA - należy uwzględnić czas na badanie - od 24 do 48 h (przy dużym obłożeniu).


Organizacja sesji dyplomowej magisterskiej w RA 2024/25

Informacje o składzie Komisji i terminie obrony będą rozesłane pocztą elektroniczną nie później niż dwa dni przed planowaną obroną.

Egzamin dyplomowy magisterski będzie miał formę ustną i odbędzie się podczas obrony dyplomu. Pytania zadawane są na podstawie zagadnień egzaminacyjnych opublikowanych na stronie internetowej WA PP.

W RA 2024-25, zgodnie z decyzją Rady Wydziału WA PP, makieta fizyczna projektu dyplomowego (makieta robocza) jest dostarczana przez Studenta bezpośrednio na obronę dyplomu. Nie dopuszcza się makiet wykonanych przez profesjonalne firmy. Skala i zakres makiety do uzgodnienia z promotorem pracy.


WGRYWANIE PRACY DYPLOMOWEJ:

Przed wgraniem pracy dyplomowej Dyplomant powinien mieć:

  • zaliczone wszystkie przedmioty
  • zamknięte wszystkie semestry.

Dyplomant wgrywa do systemu USOS APD pracę dyplomową. Po akceptacji Promotora pliki są przesyłane do JSA (jednolity system antyplagiatowy).

System sprawdza pracę i przesyła raport do Promotora pracy. Czas oczekiwania 12-48h, w zależności od zajętości serwerów.

Promotor informuje o wyniku Dyplomanta. Dyplomant ma prawo dwukrotnie podmienić pliki, w każdym przypadku praca ponownie jest sprawdzana przez JSA.

UWAGA: Dyplomant powinien wziąć pod uwagę czas pracy systemu - stąd bezpieczny termin wgrania gotowej pracy to ok 3-4 dni przed ostatecznym terminem złożenia pracy.

Do systemu Dyplomant wgrywa również załączniki graficzne. Brak załączników graficznych uniemożliwia obronę pracy dyplomowej.

UWAGA: Zatwierdzenie pracy przez Promotora jest uznawane za złożenie pracy i zamyka możliwość zamiany plików lub wgrania dodatkowych załączników graficznych.
 

Załączniki graficzne:

  • plansze dyplomowe - format pionowy 100x70, każda plansza w osobnym pliku.
  • oświadczenie o zgodzie na udział pracy w konkursach.

ZŁOŻENIE PRACY DYPLOMOWEJ:

Za moment złożenia pracy dyplomowej uważa się zatwierdzenie pracy dyplomowej w systemie przez Promotora.

Promotor przed zatwierdzeniem pracy powinien upewnić się, że Dyplomant wgrał ostateczne wersje załączników graficznych.

Zatwierdzenie pracy w systemie przez Promotora zamyka możliwość dokonywania jakichkolwiek zmian w plikach oraz załącznikach graficznych. Podczas obrony pracy dyplomowej Komisja oraz Dyplomant korzystają z plików pobranych z systemu.

Dyplomant składa w Dziekanacie podanie o wydanie dyplomu oraz przekazuje informacje dodatkowe do suplementu w j. polskim i j. angielskim (jeżeli są, wraz z  załącznikami potwierdzającymi ww. informacje). W przypadku pracy zespołowej Dyplomanci składają oświadczenie wskazujące autorstwo poszczególnych części pracy pisemnej i udział współautorów w projekcie dyplomowym.


OBRONA PRACY DYPLOMOWEJ (czas trwania ok 1h):

Część otwarta

Obrona pracy dyplomowej jest publiczna, można zaprosić na nią gości - wyjątkiem może być sytuacja pandemiczna i nałożone ograniczenia.

Obrona nie może być w żaden sposób rejestrowana przez osoby obecne na sali.

  1. Otwarcie obrony przez Przewodniczącego Komisji w imieniu Dziekana WA PP.
  2. Prezentacja pracy: Dyplomant ma 10-15 minut na przedstawienie swojej pracy dyplomowej. 

Dyplomant drukuje plansze dyplomowe i przynosi je na Wydział w wyznaczonym dniu (harmonogram). 

W dniu obrony plansze są przenoszone do wyznaczonego pokoju, w którym odbywa się egzamin dyplomowy. Dyplomant przynosi makietę projektu.

W trakcie prezentacji projektu Dyplomant może korzystać z wydrukowanych plansz lub przedstawić prezentację multimedialną. Nie ma możliwości dodawania elementów nie uwzględnionych wcześniej lub poprawiania fragmentów pracy dyplomowej i projektu. Ocenie Komisji podlega zakres pracy wgrany do sytemu, członkowie Komisji przed obroną zapoznają się z cyfrowymi wersjami plansz oraz pracą pisemną. Recenzent wpisuje na ich podstawie opinię do systemu.

Makieta fizyczna projektowanego budynku lub zespołu jest prezentowana Komisji na zakończenie tej części.

  1. Recenzja pracy: Recenzent czyta przygotowaną recenzję, po wysłuchaniu całej recenzji Dyplomant odpowiada na pytania Recenzenta.
  2. Dyskusja: Przewodniczący Komisji rozpoczyna dyskusję dotyczącą pracy dyplomowej. Głos w dyskusji mogą zabrać wszystkie osoby obecne na sali.

Część zamknięta

(na sali pozostaje jedynie Dyplomant oraz Członkowie Komisji):

  1. Egzamin dyplomowy: Komisja zadaje Dyplomantowi 3 pytania. Aby zaliczyć egzamin, Dyplomant musi uzyskać pozytywną ocenę przynajmniej na dwa z nich.
  2. Narada: Dyplomant opuszcza salę, Członkowie Komisji ustalają oceny za przebieg obrony, pracę dyplomową oraz pytania egzaminacyjne. 

Część otwarta

  1. Ogłoszenie wyników: do sali wraca Dyplomant oraz goście, a Przewodniczący Komisji ogłasza wynik obrony.
  2. Dyplomant, którego praca została oceniona na ocenę 5,0, ma obowiązek pozostawienia wydrukowanych plansz na Uczelni. Plansze można odebrać po upływie jednego roku.

PRACA ZESPOŁOWA:

W przypadku pracy zespołowej Dyplomanci podczas składania dokumentów w Dziekanacie dodatkowo przynoszą pisemne oświadczenie, w którym wskazują autorstwo poszczególnych części pracy pisemnej i udział współautorów w projekcie dyplomowym.

Obrona pracy zespołowej rozpoczyna się prezentacją części wspólnej dla wszystkich autorów, podczas której należy wskazać autorstwo poszczególnych części pracy. Następnie każdy autor przedstawia część pracy, za którą jest odpowiedzialny. Recenzent przedstawia osobną recenzję dla każdej z części i odpowiednio wprowadza je do systemu. Każdy z autorów odpowiada na pytania recenzenta skierowane do swojej części pracy, na pytania dotyczące części wspólnej autorzy odpowiadają razem.

Pytania egzaminacyjne - każda osoba odpowiada osobno na swój zestaw pytań (podczas odpowiedzi w sali zostaje jedynie osoba egzaminowana + Komisja).

Czas egzaminu w przypadku pracy dyplomowej zespołowej jest odpowiednio wydłużony.

Zakres zagadnień egzaminacyjnych_Architektura_studia II stopnia

The scope of exam issues_Architecture_second cycle study

Zakres zagadnień egzaminacyjnych_Architektura Wnętrz_studia II stopnia

Materiały do tematów dyplomowych mgr PL / ENG