Informacje dla Studentów 7 i 8 semestru studiów I stopnia
WYBÓR PROMOTORA (sem 7)
Wybór promotora odbywa się poprzez ekurs, wspólny dla kierunków architektura oraz architektura wnętrz.
Studenci zostają poinformowani o uruchomieniu kursu w osobnym komunikacie.
Procedura zapisów będzie wyglądać w ten sposób:
1. Studenci wgrywają portfolio do odpowiedniego modułu zadanie, zgodnie z wymaganiami (max 20MB):
- Projekty architektoniczne – rzuty, przekroje, plan zagospodarowania, detale, krótki opis rozwiązań technicznych, wizualizacje, szkice ideowe, zdjęcia makiety – najlepsze 3 projekty, 1 projekt na 1 planszy.
- Projekty urbanistyczne – zestawienie powierzchni terenu, rzuty, przekroje terenu, wizualizacje, detale, krótki opis – najlepsze 3 projekty, 1 projekt na 1 planszy.
- Prace graficzne - do 8 prac, w tym przynajmniej 3 prace wykonane ołówkiem na formacie 50x70. Tematyka prac powinna pokazywać przestrzeń narysowaną z natury lub z wyobraźni oraz uwzględniać zasady perspektywy, właściwej kompozycji pracy, kadrowania, światłocienia itp., 1 projekt na 1 planszy.
2. Studenci zaznaczają preferowanego promotora na liście – można wskazać tylko jedną osobę.
WAŻNE:
Informacje dotyczące promotorów są umieszczone w opisach grup. Limit osób w grupie wynika ze standardów kształcenia architektów i wewnętrznych ustaleń związanych z innymi obowiązkami pracowników. Promotorzy nie będą mogli przyjąć więcej osób, niż wskazaną w opisie.
3. Promotorzy akceptują wybranych studentów (kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia)
4. Osoby niewybrane dostają mail z informacją o konieczności ponownego wyboru.
Procedura powtarza się 3 razy – po zakończeniu trzeciej tury wolni studenci zostaną losowo dopisani do wolnych Promotorów.
WYBÓR TEMATU PRACY DYPLOMOWEJ
Temat pracy dyplomowej powinien zostać wskazany przed rozpoczęciem semestru dyplomowego.
W tym celu należy złożyć w systemie USOS APD zgłoszenie tematu pracy dyplomowej:
Wniosek zakłada promotor, w porozumieniu ze studentem uzupełnia dane dotyczące pracy, następnie student podpisuje wniosek (elektronicznie w systemie) - termin do końca semestru zimowego
przed rozpoczęciem semestru letniego właściwa Komisja Wydziałowa akceptuje kartę tematu pracy.
Do 30 czerwca należy wgrać pracę do systemu USOS APD - za termin złożenia pracy uważa się moment zaakceptowania pracy w systemie przez Promotora (po zapoznaniu się z wynikiem badania antyplagiatowego JSA) - UWAGA - należy uwzględnić czas na badanie - od 24 do 48 h (przy dużym obłożeniu).
W przypadku dyplomów inżynierskich nie ma możliwości realizowania tematów własnych. Szczegółowe materiały do tematów prac inżynierskich znajdują się na platformie ekursy.put.poznan.pl
OBRONA PRACY DYPLOMOWEJ (czas trwania ok 1h):
CZĘŚĆ OTWARTA
Obrona pracy dyplomowej jest publiczna, można zaprosić na nią gości - wyjątkiem może być sytuacja pandemiczna i nałożone ograniczenia. Obrona nie może być w żaden sposób rejestrowana przez osoby obecne na sali.
- Otwarcie obrony przez Przewodniczącego Komisji w imieniu Dziekana WA PP.
- Prezentacja pracy: Dyplomant ma 10-15 minut na przedstawienie swojej pracy dyplomowej.
Dyplomant drukuje plansze dyplomowe i przynosi je na Wydział w wyznaczonym dniu (harmonogram).
W dniu obrony plansze są przenoszone do wyznaczonego pokoju, w którym odbywa się egzamin dyplomowy. Dyplomant przynosi makietę projektu.
W trakcie prezentacji projektu Dyplomant może korzystać z wydrukowanych plansz lub przedstawić prezentację multimedialną. Nie ma możliwości dodawania elementów nie uwzględnionych wcześniej lub poprawiania fragmentów pracy dyplomowej i projektu. Ocenie Komisji podlega zakres pracy wgrany do sytemu, członkowie Komisji przed obroną zapoznają się z cyfrowymi wersjami plansz oraz pracą pisemną. Recenzent wpisuje na ich podstawie opinię do systemu.
Makieta fizyczna projektowanego budynku lub zespołu jest prezentowana Komisji na zakończenie tej części.
- Recenzja pracy: Recenzent czyta przygotowaną recenzję, po wysłuchaniu całej recenzji Dyplomant odpowiada na pytania Recenzenta.
- Dyskusja: Przewodniczący Komisji rozpoczyna dyskusję dotyczącą pracy dyplomowej. Głos w dyskusji mogą zabrać wszystkie osoby obecne na sali.
CZĘŚĆ ZAMKNIĘTA
(na sali pozostaje jedynie Dyplomant oraz Członkowie Komisji):
- Egzamin dyplomowy: Komisja zadaje Dyplomantowi 3 pytania. Aby zaliczyć egzamin, Dyplomant musi uzyskać pozytywną ocenę przynajmniej na dwa z nich.
- Narada: Dyplomant opuszcza salę, Członkowie Komisji ustalają oceny za przebieg obrony, pracę dyplomową oraz pytania egzaminacyjne.
CZĘŚĆ OTWARTA
- Ogłoszenie wyników: do sali wraca Dyplomant oraz goście, a Przewodniczący Komisji ogłasza wynik obrony.
- Dyplomant, którego praca została oceniona na ocenę 5,0, ma obowiązek pozostawienia wydrukowanych plansz na Uczelni. Plansze można odebrać po upływie jednego roku.
Zakres zagadnień egzaminacyjnych
Tematy prac dyplomowych inżynierskich RA 2023/2024 Architektura