Metropolitalny Climathon 2021. Wyścig pomysłów jak oszczędzać energię i ciepło w trosce o klimat
Trwa rejestracja do drugiej edycji Metropolitalnego Climathonu 2021, który rozpocznie się 28 października w formule hybrydowej. Climathon to 24-godzinny wyścig kreatywności odbywający się równolegle w ponad 100 miastach na świecie. Podczas metropolitalnego wydarzenia uczestnicy będą szukać rozwiązań w jaki sposób, w trosce o ochronę klimatu, możemy oszczędzać energię i ciepło w domach i mieście. Na autorów najlepszego pomysłu czeka nagroda główna w wysokości 5000 zł oraz nagrody rzeczowe. W wydarzeniu może wziąć udział każdy: uczniowie i dorośli, zespoły oraz indywidualne zgłoszenia. Wiedza specjalistyczna ani umiejętności programistyczne nie są koniecznością. Szczegóły poniżej.
Wyłączenie nieużywanych ładowarek z gniazdka, gaszenie światła w pomieszczeniu, z którego nie korzystamy czy przykręcenie kaloryfera przed wietrzeniem mieszkania - to kilka sposobów na to, jak zaoszczędzić zużycie energii elektrycznej i ciepła w naszych domach. Gdy dodamy do tego np. element rywalizacji, albo monitorowania efektów, wówczas możemy dostać ciekawe rozwiązania na to, jak zachęcić większą liczbę osób np. najbliższych sąsiadów z bloku lub piętra akademika, do zmiany swoich codziennych nawyków w trosce o ochronę klimatu.
Dlatego też zagadnienia związane z efektywnością energetyczną i tym, jak racjonalnie korzystać z prądu i ciepła będą tematami drugiej edycji Metropolitalnego Climathonu.
Co to jest Climathon? To wydarzenie, które ma charakter 24-godzinnej rywalizacji, w trakcie której uczestnicy we współpracy z zaproszonymi ekspertami, wypracowują propozycje rozwiązań, służących ochronie klimatu. Podczas Climathonu szansę na wygraną ma każdy kreatywny pomysł, który zaproponuje ciekawe i nowoczesne podejście do tematów związanych ze światowymi wyzwaniami klimatycznymi, a w tym roku – oszczędnością energii i ciepła.
Dla kogo jest II Metropolitalny Climathon 2021? Zgłosić może się każdy, kto ma ukończone 15 lat: młodzież, studenci, osoby dorosłe, przedsiębiorcy, aktywiści, pracownicy organizacji pozarządowych czy urzędnicy. Jednym słowem: w Climathonie może wziąć udział każdy, kto ma pomysł związany z tematem „Energia w mieście – Metropolia efektywna energetycznie”. Organizatorzy nie szukają skomplikowanych rozwiązań wiążących się np. z powstaniem zaawansowanej aplikacji mobilnej czy instalowaniem kosztowanych urządzeń. Wygrać może nawet prosta edukacyjna koncepcja jak zachęcić siebie i osoby z najbliższego otoczenia do oszczędzania prądu i ciepła. Rejestracja na wydarzenie trwa do 26 października.
Co trzeba umieć? Aby wziąć udział w Climathonie nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy związanej z energetyką i ciepłownictwem. Wystarczy otwarty umysł i chęć tworzenia niestandardowych pomysłów. Podczas wydarzenia uczestnicy otrzymają wsparcie organizatorów oraz inspirację mentorów i ekspertów.
Co oznacza efektywność energetyczna? To szerokie zagadnienie związane ze skutecznym wykorzystaniem i oszczędzaniem energii, na przykład ogrzewaniem budynków poprzez zużywanie mniejszej ilości prądu i ciepła. Efektywność energetyczna nie jest jednak odmawianiem sobie podstawowych wygód, takich jak ciepło w domu czy oświetlenie, tylko racjonalne i optymalne zużycie tych mediów. Efektywne zużycie energii to też podstawa bezpieczeństwa energetycznego i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Racjonalne wykorzystywanie energii oraz zmniejszanie poziomu jej zużycia sprawia, że możemy działać wydajniej, oszczędniej i stać się bardziej przyjaznymi dla środowiska i klimatu. Pomysły uczestników Climathonu dotyczyć mogą zarówno ograniczania strat ciepła, kogeneracji, izolacji, wentylacji, modernizacji oświetlenia, jak również innowacyjnych rozwiązań w sferze odnawialnych źródeł energii i wszystkich innych pomysłów wspomagających zmniejszanie zużycia energii i ciepła w mieście. Efektywność energetyczna ma też szersze zalety ekonomiczne. W makro skali to m.in. ograniczenie wyczerpywania surowców, czy zmniejszenie skali importu surowców energetycznych. Ma również przełożenie na oszczędności dla indywidualnych odbiorców, bo pozwala ograniczyć wzrost rachunków za wodę, ciepło i prąd.
Jak można się zgłosić do Climathonu? Wystarczy wejść na stronę www.climathon.pl i znaleźć formularz rejestracyjny oraz wypełnić wszystkie pola. Informacja zwrotna powinna pojawić się do 25 października.
W jakiej formule odbędzie się Climathon? II Metropolitalny Climathon odbędzie się w formule hybrydowej. 28 października wydarzenie rozpocznie się stacjonarnie w GPP Business Park w Katowicach i ta część będzie skierowana do młodzieży powyżej 15 lat. Natomiast równolegle, 28 i 29 października, odbywać się będzie event dla dorosłych w formule online.
W jakich godzinach będzie się odbywać? Climathon zacznie się 28 października o godz. 9:00 dla uczniów szkół średnich, a o godz. 16:00 dla uczestników pełnoletnich. Skończy się natomiast 29 października o godz. 21:00.
Co można wygrać? Dla najciekawszych pomysłów przewidziane zostały nagrody:
I. konkurs dla młodzieży szkół średnich
a. Nagroda I:
- wycieczka do Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych (maksymalnie 37 os.)
- kalkulatory naukowe (dla każdego członka grupy)
- głośniki JBL GO (dla każdego członka grupy)
b. Nagroda II
- kalkulatory (dla każdego członka grupy)
- słuchawki bezprzewodowe BASEUS Encok W04 ANC (dla każdego członka grupy)
c. Nagroda III
- kalkulatory (dla każdego członka grupy)
II. konkurs dla uczestników pełnoletnich będących osobami fizycznymi
a. Nagroda I 5000 zł
b. Nagroda II 3000 zł
c. Nagroda III 2000 zł
I inne upominki organizatorów oraz partnerów wydarzenia.
W zeszłorocznej edycji wydarzenia pod hasłem „Susza w mieście” uczestnicy poszukiwali rozwiązań problemów związanych z retencją wody.
1. miejsce zajął HEKSAGON: Ogród deszczowy – Heksagonalne, modułowe siedziska i pojemniki na ogrody deszczowe; do zastosowania wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca, np. trybuny, huśtawki.
2. miejsce zajął projekt „Pożytecznik lokalny”, polegający na stworzeniu samowystarczalnego ogrodu społeczno-osiedlowego, szkolnego czy też przedszkolnego, który z czasem przybrałby formę sieci samowystarczalnych ogrodów. Do funkcjonowania obiektu wykorzystywana jest wyłącznie woda deszczowa oraz inne odnawialne źródła energii.
3. miejsce zajął projekt eco_STRUKTURA: Zieleń przy sieci rur tworzy przyjazny mikroklimat i zapobiega przegrzewaniu się elewacji, zmniejszając dyskomfort mieszkańców.
4. miejsce to projekt WODNY ZAKĄTEK – zespół zaproponował wielofunkcyjny teren retencyjny z dedykowaną aplikacją, która angażuje lokalnych mieszkańców do zarządzania tym terenem. Czujniki monitoringu wilgotności gleby informują użytkownika, czy już czas zabrać rodzinę na spacer i napełnić oczka wodne dla jeży i wróbli albo podlać rabatę miododajną dla pszczół.
II Metropolitalny Climathon organizowany jest przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię razem z Fundacją Fortis Pro Nobis pod auspicjami EIT Climate-KIC.
Więcej informacji na stronie www.climathon.pl, FB wydarzenia https://www.facebook.com/climathonpoland oraz na www.climathon.climate-kic.org