TRZYNASTE ARCHITEKTONICZNE WARSZTATY STUDENCKIE


Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury od 1997 roku organizuje coroczne architektoniczne warsztaty studenckie.

W dniach 17-23 października spotkamy się w Poznaniu.
Uczestnicy zmierzą się z problemem nie tylko w skali architektonicznej i urbanistycznej, ale również ze sferą odczuć jakie wywołują przestrzenie miejskie.
Jak można kreować, zmieniać i potęgować emocje związane z miejscem?
Forma wydarzenia różni się od poprzednich edycji OSSA. Warsztaty rozpocznie niezwykła wycieczka po Poznaniu, zaś końcowym efektem pracy będą kolaże, instalacje, makiety, zdjęcia... Co najważniejsze- grupy prowadzone będą przez architektów, aktorów, psychologów, socjologów, artystów...Współtwórcami projektów staną się mieszkańcy Poznania.

FINAŁ

Zdjęcia z warsztatów: http://picasaweb.google.com/ossapoznan/ lub grupa facebook "ossa poznan".

FINAŁOsoby posiadające własne zdjęcia z warsztatów proszone są o kontakt: marta.glowacka@onet.eu .Z okazji odbywających się w październiku warsztatów OSSA 2009 w Poznaniu oraz 10-lecia Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej w ZAKu przy ulicy Szyperskiej zostanie otwarta wystawa prac studenckich. Wystawa trwać będzie od 17 października 2009 do końca miesiąca.
EMOCJEPOZNANIA        EMOCJEPOZNANIA        EMOCJEPOZNANIA        EMOCJEPOZNANIA        EMOCJEPOZNANIA

W tym roku, oprócz architektów polskich i zagranicznych do grona tutorów dołączą również artyści, aktorzy, socjolog i psycholog. Pokażemy, że prawdziwy architekt to nie tylko projektant-inżynier, ale artysta liczący się z odbiorcą. Demiurg, z jednej strony kreujący, z drugiej odpowiadający na potrzeby społeczne.

Naszą - przyszłych architektów - wspólną misją jest przypominanie, że architektura to nie tylko domy, biurowce, skwery i place, ale też emocje jakie odczuwamy w zetknięciu z nimi; obawy, lęki, sentymenty, tęsknoty. Architektura to sposób, w jaki myślimy o budynkach, jak je odbieramy i opisujemy.

Będąc tego świadomym, łatwiej jest wpływać na te uczucia i dowolnie nimi sterować. Dlatego uczmy się patrzeć na budynki i przestrzenie inaczej - nie oglądajmy, ale odczuwajmy je.
TEATR USTA USTA specjalizuje się w akcjach-spektaklach, angażujących ciało, pamięć i wyobraźnię widza. Nie ma wygodnych foteli, z których zerka się na wysiłki aktorów. To widz staje się wykonawcą, siedząc we wnętrzu ciasnego samochodu czy budując spektakl poprzez wciskanie kolejnych przycisków telefonu komórkowego.
ALEKSANDER MACHALICA (ur. 7 lutego 1952 w Pszczynie) – polski aktor Teatru Nowego w Poznaniu i filmowy. Syn aktora Henryka Machalicy (zm. 2003), brat Piotra Machalicy, również aktora.
FRONT ARCHITECTS istnieje na rynku od 2003 roku. Biuro prowadzą Paweł Kobryński /1970/, Wojciech Krawczuk /1973/ i Marcin Sakson /1975/, absolwenci Politechniki Poznańskiej. Podstawowym założeniem działalności grupy jest poszukiwanie najbardziej praktycznych i racjonalnych rozwiązań funkcjonalnych, przy jednoczesnym dążeniu do harmonii i zaspokojenia potrzeb estetycznych miejsca i użytkownika. FRONT ARCHITECTS projektuje budynki użyteczności publicznej, hale przemysłowe, budynki mieszkalne wielorodzinne, a także jednorodzinne, wnętrza oraz grafikę. W 2007 r. w pracowni powstał swoisty manifest, eksperymentalna propozycja domu/schronienia dla młodego/starego człowieka dzisiejszych czasów świata zachodu tzw. Single Hauz. W 2008 r. zdobyli I nagrodę w poznańskiej AKCJI-KREACJI, a magazyn Wallpaper* umieścił pracownie na liście 50 najbardziej pożądanych młodych pracowni świata (Wallpaper* - „ARCHITECTS DIRECTORY 2008. The world's 50 hottest young architecture practices”).
MACIEJ KURAK studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie otrzymał dyplom w zakresie grafiki warsztatowej. Od 1998 roku jest asystentem w pracowni sitodruku prof. Mirosława Pawłowskiego. Chociaż nigdy nie porzucił grafiki, znany jest głównie dzięki swym instalacjom site-specific. Od 2004 roku współtworzy grupę artystyczną Wunderteam. W styczniu 2009 roku otrzymał Paszport "Polityki" w dziedzinie sztuk wizualnych.
ANDRZEJ CHMIEL ukończył Psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim specjalizacja Kliniczna z rozszerzeniem przedmiotowym o Seksuologię i Psychologię Reklamy, następne trzy lata studiował na drugim fakultecie – Filozofię, studia filozoficzne przerwał przejściem na Studia Doktoranckie Pedagogiki / Psychologii również na Uniwersytecie Wrocławskim /Doktorat 2002r/, równocześnie pracował terapeutycznie i edukacyjnie, oraz naukowo - dydaktycznie. Od 2003 roku-Adiunkt w Politechnice Wrocławskiej / od 2004 Opiekun Koła Naukowego Psychologii i Sztuki EKSPRESJA,/od 2008 p.o. Kierownik Zakładu Pedagogiki. W ramach doktoratu zajmował się problematyką psychoanalizy komunikacji obrazowej, w wielu późniejszych publikacjach psychoanalizą i psychologią analityczną filmu / szczególnie kina Viscontiego, Lyncha i Triera/ oraz merkantylizacją kultury i osobowości - obecnie główny wątek zainteresowań stanowi szeroko rozumiana psychoestetyka w kontekstach psychoanalizy, psychologii analitycznej i kognitywistyki szczególnie projekt pt:. Psychologia analityczna architektury.
MAREK KRAJEWSKI jest socjologiem, pracownikiem naukowym w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu w Zakładzie Socjologii Wiedzy i Świadomości Społecznej. Specjalizuje się w socjologii sztuki i kultury, w szczególności zaś takimi aspektami społecznego świata, jak konsumpcja, kultura popularna i media. Od 2001 roku wspólnie z Jerzym Kaczmarkiem prowadzi Pracownię Socjologii Wizualnej, zajmującą się popularyzacją tej nowej dziedziny socjologii oraz realizującej filmy oraz prezentacje multimedialne analizujące współczesne życie społeczne w Polsce. Oprócz tego był kuratorem kilku wystaw oraz dyrektorem projektu Zewnętrzna Galeria AMS, której celem była popularyzacja sztuki publicznej i humanizacji przestrzeni miejskiej.Twórca akcji „Niewidzialne miasto”.
TOMASZ KONIOR jest absolwentem wydziału architektury Politechniki Krakowskiej. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w 1994. W 1995 założył Konior Studio. Jest współtwórcą Galerii Architektury w Katowicach oraz programu telewizyjnego Odkrywanie przestrzeni. To drugi w historii Polak, który znalazł się w czołówce 44 najlepszych młodych obiecujących architektów Europy. Zwycięzca głównej nagrody SARPu 2007 za centrum edukacji muzycznej „Symfonia wKatowicach”. Za Symfonię zdobył też nominację do nagrody Miesa van der Roha.
BARTOSZ HADUCH to architekt, nauczyciel akademicki, publicysta, fotograf oraz laureat 17 konkursów architektonicznych (w tym I nagroda w międzynarodowym konkursie na projekt Ambasady Europy, prezentowany w Parlamencie Europejskim w Brukseli). Od 2001 roku publikuje artykuły o architekturze współczesnej w magazynach w Polsce, Holandii, Wielkiej Brytanii i Chinach (m.in. Wallpaper, Häuser, Mark-Magazine, World Architecture, Architektura & Biznes). Poza architekturą zajmuje się projektowaniem form przemysłowych i fotografią dokumentalną (m.in. z podróży do Azji i Afryki). Od 2007 roku prowadzi grupę projektową i badawczą NarchitekTURA, łączącą działania z zakresu urbanistyki, architektury, projektowania krajobrazu po projekty wnętrz, mebli, grafikę i krytykę architektoniczną. Jednym z głównych zagadnienień poruszanych w pracach projektanta jest interakcja między architekturą, sztuką i naturą.
ROMAN RUTKOWSKI jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (dyplom 1996, doktorat 2005), gdzie prowadzi obecnie wykłady i zajęcia projektowe z projektowania budynków użyteczności publicznej, podstaw projektowania oraz teorii architektury. Brał udział w wielu warsztatach i konferencjach jako tutor i wykładowca. W latach 1996-2002 odbył praktykę zawodową w biurach w Polsce i w USA. W 2000 r. założył pracownię Roman Rutkowski architects RR-a. Laureat kilkunastu konkursów architektonicznych. Od 2006 r. wraz z Łukaszem Wojciechowskim współtworzy grupę ReWritable Research Team. Jest krytykiem piszącym do pism architektonicznych (przede wszystkim A10 ). Od 2006 r. wiceprezes SARP O/ Wrocław.
MICHAŁ GDAK to postać, o której ostatnio wiele się słyszy. Jest laureatem konkursu „Re vital work” w Bełchatowie i Międzynarodowego Konkursu na koncepcję rzeźbiarską zagospodarowania „Ronda Granicznego" we Wrocławiu. Poza tym również głośną jego wygraną jest już dziś stojąca, wkomponowana w tkankę miasta rzeźba „ Identyfikacja Miejsca”. Urodzony w Kielcach w 1980 , ukończył studia zarówno na Politechnice jak i Akademi Sztuk Pieknych we Wrocławiu, zwiedzając przy okazji uczelnie w Valencji czy Delf. Młody i uzdolniony współpracował z pracowniami projektowymi w Holandii i Polsce.
LIONG LIE założył w 1999 grupę projektową 123 DV mieszczącą się w Rotterdamie. Biuro teraz zatrudnia 10 osób i zajmuje się głównie architekturą i wnętrzami. Jednak 123 DV co jakiś czas również projektuje meble i oświetlenie . Architekci podkreślają, iż dzięki różnym pomysłom, chcą dać klientom szansę wyboru najdogodniejszego dla nich pomieszczenia. Dlatego też w ich projektach np. każda z sal konferencyjnych wygląda inaczej i daje inne możliwości. Okazuje się, że pan Liong Lie jest bardzo pozytywnie nastawiony na przyjazd do Polski i planuje tuż po naszych warsztatach przeprowadzić wykłady w również w innych miastach.
centrala.net.pl KRZYSZTOF BANASZEWSKI obronił dyplom na WAPW w 2000 roku. Studiował w szkole Technische Universitaet in Darmstadt. Jego doświadczenie zalicza pracę w biurach międzynarodowych. Pracuje w KJJ Studio.
MAŁGORZATA KUCIEWICZ obroniła dyplom na WAPW. Od roku 2000 pisze o architekturze dla magazynu “Fluid” I współpracuje z pracowniami realizującymi wnętrza takimi jak “Materia” I Studio DECO i tworzy swój własny design. Należy również do znanej grupy CENTRALA.
Jerzy Karol Gurawski ur. 4 września 1935 we Lwowie. mg. inż. arch. dyplom uzyskał na Politechnice Krakowskiej (temat: "Teatr Eksperymentalny”). Współpracował z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego, jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich i wieloletnim sędzia konkursowym. Sam laureat licznych nagród, m.in. : Konkurs na nowy budynek dydaktyczny dla AWF w Poznaniu – 2006 r. I nagroda Konkurs na koncepcję rozbudowy Akademii Muzycznej w Poznaniu – 1989 r. I nagroda Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie – konkurs na „Muzeum Tadeusza Kantora” – Kraków 2004 – wyróżnienie specjalne Ma za sobą wspólne projekty z prf. Inż. arch. Marianem Fikusem, a także prace na Politechnice Poznańskiej. Od 1989 r. prowadzi własną pracownie ARPA - „Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego”
Adam Nadolny - architekt i urbanista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. W latach 2000-2001 odbył studia w zakresie planowania przestrzennego w Holandii. Projektant i urbanista w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu w latach 2002-2005. Od 2006 r. adiunkt w Zakładzie Historii Architektury i Urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Prowadzi zajęcia z przedmiotu historia urbanistyki, pracownię badawczą na temat metamorfoz przestrzeni miejskiej Poznania w XIX i XX wieku, oraz seminaria problemowe z architektury XX wieku. Zainteresowania naukowo-badawcze: historia budowy miast, architektura modernistyczna, architektura i miasto w przestrzeni filmowej, urbanistyka i architektura Poznania w XIX i XX wieku.
Ewa Kuryłowicz. Ur. 1953 , prof. nzw dr hab. inż.architekt Associate i Główna Projektantka w Autorskiej Pracowni Architektury APA Kuryłowicz & Associates, Kierowniczka Pracowni Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej od 2009 roku. Absolwentka Wydziału Archiektury Politechniki Warszawskiej, studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i Faculty of Architecture, Iowa State University, Ames, Iowa, USA . Doktorat WAPW 1982, habilitacja WAPW 1996, uprawnienia projektowe 1990, stanowisko profesora nzw na czas nieokreślony od 2005. Promotorka ponad 70 dyplomów na WA PW ( 6 nagrodzonych na różnych konkursach krajowych) , recenzentka prac naukowych. Autorka książki „Projektowanie uniwersalne. Udostępnienie otoczenia osobom niepełnosprawnym„
Krzysztof Jakub Górnicki (MArch Iaac Barcelona,BArch WAPW Warsaw) (Delft). Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Digital Tectonics Studio w IaaC Barcelona. 
Obecnie pracuje jako projektant i studiuje na Delft University of Technology (Hyperbody Research Group). www.workshopsfactory.com, www.hyperbodyblog.com

Dorota Kabała (MArch Iaac Barcelona, MA ASP Poznań) (Poznań/Warszawa). Ukończyła studia na Wydziale Architektury i Wzornictwa Poznańskiej ASP oraz oraz Digital Tectonics Studio w IaaC Barcelona. Obecnie jest jedną z prowadzących KNOCKOUTDESIGN, gdzie pracuje jako projektant. www.workshopsfactory.com, www.knockoutdesign.org, www.knockoutdesign.wordpress.com
ULTRA_ARCHITECTS - pracownia architektoniczna, założona przez Marcina Kościucha (dyplom WAPP 1999) i Tomasza Osięgłowskiego (dyplom WAPP 1998) w 2004 w Poznaniu. Mówią o sobie:

"Staramy się projektować architekturę w sposób racjonalny, odpowiedzialny, ale nie pozbawiony emocji."

Tegoroczni laureaci prestiżowego zestawienia EUROPE 40 UNDER 40.
Rolf Jenni i Tom Weiss - ukończyli University of Applied Sciences in Biel a także studia podyplomowe z Architektury i Urbanistyki na Berlage Institut w Rotterdamie. Obecnie Tom Weiss pracuje w Zurich University of Applied Sciences a Rolf Jenni jest zaangażowany w działalność ETH Studio Basel. Od 2007 roku obydwoje pracują w założonym przez siebie biurze Raumbureau http://www.raumbureau.ch/ Współpracują z architektami i urbanistami z Holandii i Szwajcarii. Ich projekty są doceniane na całym świecie.
p i ą t e k    /16 października

// przyjazd studentów i zakwaterowanie / hostel FUSION
// godz.20 / spotkanie integracyjne podczas KONTENERART/ www.kontenerart.pl/

s o b o t a    /17 października

// godz.9.00/ śniadanie / hostel FUSION
// godz.10.00/ zapoznanie się z przestrzenią POZNANIA i podział na grupy projektowe
// godz.16.30/ obiad
// godz.17.00-19.00/ wykłady wprowadzające w tematykę warsztatów - tylko dla uczestników
   /prof.nzw.dr hab.inż.arch. Ewa Kuryłowicz / ZAK
   /dr inż. arch. Adam Nadolny / ZAK
// otwarcie wystawy z okazji 10-lecia Wydziału Architektury // ZAK

n i e d z i e l a /18 października

// godz.9.00/ śniadanie / hostel FUSION
// godz.10.00/ warsztatowa praca w grupach / stara DRUKARNIA / poznań
// godz.16.30/ obiad
// godz.18.00-20.00/ pakiet wykładów
   / mgr inż. arch. Jerzy Gurawski
   /dr inż. arch. Roman Rutkowski
// godz.21.00/ impreza architektoniczna / klub SQ
p o n i e d z i a ł e k    /19 października

// godz.9.00/ śniadanie / hostel FUSION
// godz.10.00/ warsztatowa praca w grupach / stara DRUKARNIA
// godz.16.30/ obiad / stołówka JOWITA
// godz.18.00-20.00/ pakiet wykładów
   / wykład reklamowy firmy EQUA
   / Raumlabor Berlin
// wspólny wieczór / klub STARE KINO


w t o r e k /20 października

// godz.9.00/ śniadanie / hostel FUSION
// godz.10.00/ warsztatowa praca w grupach / stara DRUKARNIA
// godz.16.30/ obiad / stołówka JOWITA
// godz.20.00/ wieczorne wykłady / SPOT:
   / wykład Centrali
   / wykład Tomasza Koniora
   / wykład Toma Weiss i Rolfa Jenni z Raumbureau
   / wykład Lionga Lie
ś r o d a /21 października

// godz.9.00/ śniadanie / hostel FUSION
// godz.10.00/ warsztatowa praca w grupach / stara DRUKARNIA
// godz.16.30/ / stołówka JOWITA
// godz.18.00-20.00/ dodatkowy wykład
   / Jarosław Urbański
   / Grupa Projektowa Centrala
// godz.21.00/ impreza / klub BLUBERRY


c z w a r t e k /22 października

// godz.9.00/ śniadanie / hostel FUSION
// godz.10.00/ warsztatowa praca w grupach / stara DRUKARNIA
// godz.16.30/ obiad / stołówka JOWITA
// warsztatowa praca w grupach - przygotowanie do prezentacji


p i ą t e k /23 października

// godz.9.00/ śniadanie / hostel FUSION
// godz.12.00/ prezentacja wyników pracy / stara DRUKARNIA
// zakończenie warsztatów OSSA

STARA DRUKARNIA
ul. Zwierzyniecka 3, Poznań

http://www.pro-design.com.pl/kontakt.php

KLUB ZAK
ul. Szyperska 2
61-754 Poznań
tel/fax: +48 61 855 34 83

http://www.klubzak.pl/

DOM STUDENCKI JOWITA
ul. Zwierzyniecka 7
Poznań

HOSTEL FUSION
ul. Św.Marcin 66/72
Poznań
budynek Alfa

http://www.fusionhostel.pl/pl/

OSSA to Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury powstałe w 1997 roku z inicjatywy studentów, których pragnieniem było poszerzanie horyzontów i nabycie doświadczenia zawodowego. Założenie OSSA jest rezultatem obecnej sytuacji studentów naszego kraju, która nie zawsze pozwala na pełne wykorzystanie możliwości tkwiących w młodych, pełnych zapału ludziach. W swoich szeregach skupiamy studentów wszystkich Wydziałów Architektury wyższych uczelni w Polsce - publicznych i niepublicznych. Dajemy im możliwość rozwoju, poprzez wzajemną wymianę doświadczeń na organizowanych przez OSSA corocznych warsztatach, plenerach, konkursach i wycieczkach dydaktycznych. Jako organizacja ciesząca się dużymi osiągnięciami, mamy pełne poparcie władz uczelnianych, SARP-u i TUP-u. Relacje z organizowanych imprez publikujemy w pismach branżowych [Architektura-Murator, Architektura & Biznes, Archivolta].Organizatorzy OSSA_POZNAŃ:

Kontakt:
Bartek Gurawski_bgurawski@wp.pl
Marta Głowacka_mmg86@gazeta.pl
Agata Skibińska_skibagata@gmail.com
Hanka Rzepecka_hrzepecka@gmail.com
PATRONAT GŁÓWNY:SPONSORZY:
Należy do światowej czołówki producentów materiałów budowlanych powstałych na bazie gipsu. Ponad 22.000 osób zatrudnionych w ponad 150 zakładach i przedstawicielstwach firmy produkuje je i sprzedaje, rozpowszechniając markę Knauf na całym świecie.Jest jedną z największych w Polsce firm z branży wyposażenia łazienek. Od 1993 r. należy także do międzynarodowej Grupy Sanitec, największego w Europie producenta ceramiki łazienkowej. Wejście do struktury Sanitec zaowocowało dużymi inwestycjami i szybkim rozwojem firmy.Jest europejskim liderem w produkcji wyrobów z prefabrykatów betonowych, dostarczając kompleksowe rozwiązania dla budownictwa i projektów infrastrukturalnych.Jest jedną z pierwszych firm na polskim rynku zajmującą się profesjonalnie kompleksowymi usługami Facility Management. Zarządza techniką i infrastrukturą obiektu celem utrzymania zainstalowanych maszyn i przedłużenia i żywotności etc.
SPONSORZY:WSPÓŁPRACA:


To marka proponująca tani nocleg w dobrym standardzie, to doskonała alternatywa dla drogich hoteli w centrum miasta.ul. Dolna Wilda 87
61-501 Poznań
T: + 48 (61) 835 88 40
F: + 48 (61) 830 00 58
www.spot.poznan.pl
www.spotmag.pl
PATRONAT MEDIALNY:

Aby wziąć udział w warsztatach wyślij wstępniak na temat:
„ZAREKLAMUJ SIĘ!”
Pracę wyślij na maila: ossapoznan@gmail.com (rozmiar 2 mb, rozszerzenie jpg albo pdf)
Lub na adres: Dziekanat Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej ul. Nieszawska 13C 60-021 Poznań
Z dopiskiem „CHCĘ NA OSSĘ”


LISTAWSTĘPNIAKÓW została oficjalnie zamknięta.

LISTA PRZYJĘTYCH NA 13. OGÓLNOPOLSKIE WARSZTATY ARCHITEKTONICZNE OSSA 2009 EMOCJE POZNANIA

Poniżej więcej informacji dla osób znajdujących się na liście:
Informacje dla zakwalifikowanych